Dostawa

Darmowa dostawa
od 500zl netto

 

 

 

kontakt

KONSULTANCI
TEL. 501 142 032
TEL. 801 081 266
biuro@sklepoki.com.pl

 

WARSZAWA

TEL. +22 299 11 12
ul. Al. Jerozolimskie 312 
05-820 Warszawa

 

ŁÓDŹ

TEL. +42 66 20 100
ul. Paradna 46 ( drugi wjazd od ul. Alei Matek Polskich )
93-345 Łódź

 

https://www.pb.pl/egazele/laureaci-2018/

    +22 299 11 12 | +42 66 20 100  Konsultant +48 501 142 032 biuro@sklepoki.com.pl

DARMOWA DOSTAWA KURIEREM JUŻ OD 500zł netto

Słownik pojęć

ADF (Automatic Document Feeder)
Automatyczny podajnik dokumentów

Nasadka na skaner lub faks automatycznie podająca po jednej kartce dokumentu. Dany dokument zazwyczaj posiada już wydrukowane dane.

 

Booklet Printing - Druk broszur

Druk broszur jest funkcją polegającą na drukowaniu dokumentów w formacie przypominającym książkę. Aby tego dokonać, strony dokumentu są układane w specjalnej kolejności, co umożliwia ich złożenie w postać książkową. Przy druku obszernych dokumentów w formacie broszury możesz skorzystać z funkcji arkuszu drukarskiego, co ułatwi późniejsze zginanie kartek tworzących broszurę. Więcej informacji znajdziesz w opisie trybu arkuszu drukarskiego.

 

Anti-aliasing

Technika, dzięki której grafika, wliczając w to tekst, wygląda lepiej i jest wyraźniejsza. Polega na dostosowywaniu intensywności niektórych pikseli w celu wywołania wrażenia gładkiej linii.

 

Auto Density Control-Automatyczna kontrola pokrycia kartki

Funkcja drukarki pomagająca w zachowywaniu spójności koloru.

 

Auto Trapping

Funkcja tworząca efekt zachodzenia na siebie stykających się ze sobą kolorów. Rozwiązuje problemy z rejestracją kolorów przy drukowaniu obrazów, których elementy są w kolorach CMYK. Funkcja Auto trapping może być włączona lub wyłączona w sterowniku PostScript drukarki.

 

Banner Paper - Papier banerowy

Długie arkusze wytrzymałego papieru do większych wydruków. Zazwyczaj wykorzystywane do tworzenia wykazów, schematów organizacyjnych, statystyk oraz projektów. Papier banerowy jest dostępny zarówno w szerokości kartek A4, jak i A3.

 

Bind Margin - Margines do bindowania

Zwiększony margines, który wyznacza obszar kartki przeznaczony na bindowanie dokumentu.

 

Black Finish

Jest opcją sterownika drukarki, która umożliwia wybór sposobu, w jaki czarny kolor ma być drukowany w dokumentach kolorowych. Istnieją dwie możliwości: rzeczywisty czarny, gdy do drukowania koloru czarnego wykorzystywany jest toner czarny, oraz czarny złożony, gdy do wydrukowania koloru czarnego wykorzystywane jest połączenie tonerów Cyan, Magenta i żółtego. Opcja druku za pomocą czarnego tonera jest najlepsza do drukowania tekstu, natomiast tryb druku przy użyciu połączenia tonerów jest najlepsza w przypadku drukowania zdjęć.

 

Black Overprint - Czarny nadruk

Opcja czarnego nadruku polega na drukowaniu na kolorowym tle tekstu w 100% czarnego, bez usuwania koloru spod liter. Funkcja czarnego nadruku jest używana, aby zapobiec pojawianiu się białych obwódek naokoło każdego znaku.

 

Bleed - Wychodzenie poza krawędź papieru

Oznacza wyjście obszaru drukowanego poza wymagane pole na kartce. 1) Druk poza wymaganym obszarem, przez co zdjęcie jest ucięte lub rozciągnięte do krawędzi strony. 2) Nałóż kolory, aby zminimalizować jakiekolwiek problemy z rejestracją kolorów.

 

Chromability

Łatwy druk kolorowy we własnym zakresie dzięki Oki. Chromability każdemu w Twoim biurze ułatwi produkowanie profesjonalnych dokumentów kolorowych.

 

CMYK

Cyan, Magenta, Yellow, blacK. Są to kolory fizyczne używane przez drukarkę do tworzenia kolorów na wydruku. Pracownicy zakładów graficznych powszechnie używają wartości CMYK do określania kolorów w swoich aplikacjach graficznych.

 

Collate - Układanie

W kontekście drukowania pojęcie to oznacza drukowanie stron dokumentu w ich prawidłowej kolejności.

 

Colour Registration - Rejestracja kolorów

Proces druku CMYK (cyan, magenta, yellow i black) polega na nakładaniu na siebie atramentów cyan, magenta,

yellow i black. W celu otrzymania możliwie najlepszego wydruku, kolory muszą zostać wydrukowane w specjalnym ułożeniu, dzięki czemu nachodzenie na siebie kolorów jest spójne. Jeżeli kolory nie są dostrojone, wydruk końcowy

może być zamazany, mieć białe obwódki naokoło liter lub być w niepożądanym kolorze.

 

Consumables - Materiały eksploatacyjne

W terminologii drukarskiej materiały eksploatacyjne oznaczają części drukarki, które powinny zostać wymienione po zużyciu. Przykładem materiału eksploatacyjnego jest kaseta z tonerem.

 

Crop - Cięcie

Jest to czynność odcinania krawędzi obrazu lub strony w celu dopasowania do wymaganego rozmiaru lub usunięcia niechcianych części zdjęcia lub strony.

 

Crop Marks - Oznaczenia cięcia

Oznaczenia wskazujące gdzie powinno nastąpić cięcie. Np. w celu odcięcia niechcianych marginesów lub do rozdzielania wizytówek.

 

DPI

Dots Per Inch (punkty na cal). Liczba pikseli lub punktów przypadająca na cal zdjęcia. Pojęcie to jest znane również jako rozdzielczość'. Im większa rozdzielczość, tym lepszej jakości wydruk.

 

Driver - Sterownik

Oprogramowanie umożliwiające Twojemu komputerowi na komunikację z urządzeniem zewnętrznym, np. sterownik drukarki konwertuje plik graficzny do właściwej postaci dla drukarki w celu wydrukowania obrazu.

 

Driver Setting - Ustawienia sterownika

Opcje ustawień dostępne w sterowniku drukarki. Przykładowo, możesz ustawić drukarkę, aby zawsze drukowała po obu stronach papieru.

 

Duplex printing - Druk dwustronny

Druk po obu stronach papieru.

 

Duplex Unit - Moduł druku dwustronnego

Część Twojej drukarki, która umożliwia druk po obu stronach papieru, tj. druk dwustronny [nie wszystkie drukarki mogą drukować po obu stronach i może się okazać konieczne dokupienie i zainstalowanie modułu druku dwustronnego].

 

EPS (Encapsulated PostScript )

Komputerowy format pliku zawierający komendy PostScript oraz specjalny nagłówek opisowy. Obudowany PostScript jest szeroko stosowany, ponieważ może być skalowany odpowiednio do wymagań użytkownika, bez strat jakości.

 

Finishing / Finisher -Wykańczanie dokumentów

Wykańczanie dokumentów. Finisher jest urządzeniem końcowym dołączonym do drukarki, wykańczającym drukowane dokumenty. Przykładami funkcji finishera mogą być zszywanie, dziurkowanie i składanie.

 

FLASH Memory -Pamięć FLASH

FLASH jest typem pamięci trwałej, która jest stosowana w drukarkach Oki do przechowywania danych dotyczących czcionek, makr szablonów oraz ustawień konfiguracyjnych drukarki.

 

Font - Czcionka

Zestaw znaków posiadających ten sam krój pisma i charakterystyki, jak rozmiar, spacjowanie i kursywę.

 

Greyscale - Skala szarości

Pojęcie używane, gdy obraz zawiera wiele odcieni szarości.

 

GSM - Gramatura (g/m2)

Gram na metr kwadratowy - sposób określania masy papieru. Dla typowego papieru biurowego wynosi 80 do 100 g/m2.

 

Gutter - Odstęp między łamami

Pojęcie drukarskie oznaczające odstępy pozostawione pomiędzy dwoma elementami na stronie. Np. pomiędzy lewą i prawą stroną lub pomiędzy kolumnami tekstu.

 

Halftone - Półton

Półton oznacza proces rozmieszczania drukowanych punktów na stronie w taki sposób, by symulowały one odcienie koloru lub szarości. Np. jeżeli liczba wydrukowanych punktów w pewnym miejscu będzie większa, to kolor będzie w nim głębszy.

 

HDD - Dysk twardy (HDD)

Niektóre modele drukarek Oki są wyposażone w dysk twardy (HDD), który może być używany do przechowywania czcionek, szablonów, nakładek, a także zadań drukowania.

 

Hue - Barwa

Barwa jest długością fali światła odbitego od lub przesłanego z obiektu. Jednak w powszechnym użyciu określa kolor rzeczywisty, jak np. czerwony, żółty lub niebieski.

 

Job Offset - Offset zadań drukowania

Offset zadań drukowania polega na przesuwaniu każdego z wydrukowanych dokumentów w lewo lub prawo w stosunku do poprzednio wydrukowanego w celu umożliwienia łatwiejszej identyfikacji każdego dokumentu.

 

Landscape

Oznacza ułożenie wydruku na kartce. W tym przypadku szerokość strony jest większa od jej wysokości.

 

LED Technology - Technologia LED

Drukarki Oki są drukarkami elektrofotograficznymi, gdzie źródło światła naświetla bęben światłoczuły tworząc ładunek na wzór magnesu. Do tego magnesu jest następnie przyciągany toner a następnie przenoszony na papier i na koniec utrwalany na swoim miejscu. Źródłem światła wykorzystywanym w drukarkach Oki są diody emitujące światło (Light Emitting Diodes - LED). Technologia Digital LED posiada wiele zalet, np. brak ruchomych części umożliwia szybszy druk i wyższą jakość wydruku.

 

Media Check - Sprawdzanie nośnika

Sprawdzanie nośnika jest funkcją polegającą na sprawdzaniu, czy rozmiar papieru ustawiony dla danego zadania drukowania jest zgodny z rozmiarem papieru znajdującym się w podajniku drukarki. Jeżeli rozmiary się nie zgadzają, na wyświetlaczu panelu sterowania drukarki wyświetlany zostaje komunikat o błędzie.

 

Memory - Pamięć

Urządzenia drukujące Oki są wyposażone w różne rodzaje pamięci elektronicznej, które zapewniają różne możliwości: RAM - Random Access Memory. Drukarka używa pamięci RAM w ten sam sposób, co komputer PC. Gdy drukarka otrzymuje zadanie drukowania, dane są przechowywane w pamięci RAM podczas ich przetwarzania przez drukarkę. Niektóre opcje, jak np. DRUK DWUSTRONNY, wymagają dużej pamięci i dlatego wymagają większej pamięci RAM. W wielu drukarkach Oki można opcjonalnie zainstalować dodatkową pamięć RAM. FLASH - typ pamięci trwałej stosowanej w drukarkach Oki do przechowywania danych dotyczących czcionek, makr, szablonów oraz ustawień konfiguracyjnych drukarki. Zazwyczaj rozmiar FLASH w drukarce jest stały i pamięć ta nie może być rozbudowywana. ROM - Read Only Memory. Pamięć ROM jest używana do przechowywania oprogramowania sprzętowego drukarki, jak np. jakichkolwiek rezydentnych danych dotyczących czcionek. Tak samo, jak w przypadku FLASH, wielkość pamięci ROM jest stały i nie może być zwiększana.

 

MFP - Urządzenie wielofunkcyjne

Jest to urządzenie posiadające więcej niż jedną funkcję, np. może zarówno drukować, jak i skanować i faksować.

 

Monochrome - Drukarka czarno-biała (monochromatyczna)

Drukarka czarno-biała używa toneru jednego koloru. Pojęcie druku monochromatycznego często jest tłumaczone jako druk czarno-biały, gdzie wykorzystywany jest czarny toner a kolor biały pochodzi z bieli papieru.

 

Multi-purpose tray (MPT) - Podajnik wielozadaniowy

Jest to podajnik mogący obsłużyć róże rodzaje nośników o różnych rozmiarach, jak np. papier, koperty, folie przezroczyste, etykiety, itp.

 

N-Up

Pojęcie N-Up odwołuje się do funkcji, dzięki której możesz drukować wiele stron dokumentu na jednej kartce papieru. Litera ,,N" w nazwie ,,N-Up" odpowiada liczbie stron, które mają zostać wydrukowane na jednej kartce. Przykładowo, 4-Up oznacza, że na jednej kartce papieru zostaną wydrukowane 4 strony. Jeżeli funkcja ta jest połączona z funkcją druku dwustronnego, pojedyncza kartka papieru może pomieścić 8 stron, po cztery na każdej stronie.

 

Oki Colour Matching

Jest to proces zachodzący w drukarce, służący do zarządzania produkcją koloru. Oki Colour Matching jest wyjątkowym systemem pasowania kolorów zaprojektowanym dla zapewnienia wysokiej jakości reprodukcji kolorów przez drukarki Oki.

 

Operating System - System operacyjny

Jest podstawowym programem zarządzającym wszystkimi innymi zasobami i aplikacjami w komputerze. Przykładami systemów operacyjnych są Microsoft Windows, UNIX lub Apple MacOS.

 

Page Description Language (PDL) - Język PCL (Printer Control Language)

Został opracowany przez Hewlett-Packard, aby umożliwić aplikacjom obsługę swoich drukarek. PCL został również zaadoptowany przez innych producentów drukarek wliczając Oki.

 

Pagination - Paginacja

Funkcja służąca do oznaczania miejsca danych stron w obrębie dokumentu. Dzięki temu łatwiej można złożyć dokument w całość - numeracja stron.

 

Paper Tray - Podajnik papieru

Jest to element drukarki, w którym przechowywany jest papier. W podajniku papieru przechowywany jest czysty papier przed drukowaniem, natomiast taca odbiorcza to element, do którego trafiają wydrukowane dokumenty.

 

PCL (Printer Control Language) - Język opisu stron

Język opisu stron określa układ i zawartość drukowanej strony. Printer Control Language (PCL) firmy Hewlett Packard oraz Adobe Postscript są dwoma najczęściej używanymi językami opisu stron.

 

PDF (Portable Document Format)

PDF jest formatem plików elektronicznych opracowanym przez firmę Adobe. Pliki PDF zachowują formatowanie oryginalnego dokumentu i mogą być otwierane za pomocą programu Adobe Acrobat Reader bez potrzeby korzystania z oryginalnej aplikacji.

 

Portrait - Orientacja pionowa

Oznacza pionowe ułożenie wydruku na stronie - wysokość wydruku jest większa od szerokości.

 

Poster Print - Druk plakatów

Druk plakatów to opcja polegająca na powiększaniu strony dokumentu w ten sposób, by można ją było wydrukować na wielu kartkach.

 

PostScript (PS)

PostScript jest językiem opisu stron opracowanym przez firmę Adobe. Obecnie jest standardem przemysłowym.

 

Power Save Mode - Tryb oszczędzania energii

Tryb oszczędzania energii jest funkcją drukarek polegającą na oszczędzaniu energii. W trybie oszczędzania energii drukarka po określonym czasie umożliwia ostygnięcie zespołowi utrwalającemu, zatrzymuje wiatraczki (w zależności od typu drukarki) i napędy oraz wstrzymuje jakąkolwiek aktywność procesora. W tym stanie drukarka zużywa mniej prądu niż w czasie drukowania lub oczekiwania na drukowanie. Można ustawiać czas, po jakim drukarka przełącza się w tryb oszczędzania energii. Drukarki Oki są zgodne z Energy Star.

 

ppm - Str./min.

Stron na minutę - jednostka służąca do określania szybkości druku.

 

Print Media - Nośnik druku

Jest to materiał przeznaczony do zadrukowania. Typowymi nośnikami biurowymi są: papier, folie przezroczyste, etykiety i koperty.

 

Proof Print - Wydruk próbny

Jest to opcja umożliwiająca wydrukowanie pojedynczej kopii dokumentu do przejrzenia, przed wydrukowaniem wielu kopii tego samego dokumentu. Po wydrukowaniu wydruku próbnego użytkownik może zadecydować, czy kontynuować drukowanie pozostałych kopii, czy anulować całe zadanie drukowania. Aby korzystać z tej funkcji drukarka musi posiadać zainstalowany wewnętrzny dysk twardy (HDD).

 

Resolution - Rozdzielczość

Rozdzielczość związana jest z ilością plamek, które mogą być reprodukowane przez urządzenia sterowane komputerowo: drukarki, skanery, plotery itp. Miarą rozdzielczości jest DPI (Dots Per Inch - Liczba plamek na cal długości).

 

RGB

(Red, Green i Blue) - czerwony, zielony i niebieski) to system kolorów wykorzystywany w sprzęcie video, jak np. monitory komputerowe lub ekrany telewizyjne. Technologie obrazowania tego typu wykorzystują addytywną reprodukcję kolorów. Przykładowo, każdy piksel wyświetlany na monitorze komputerowym jest złożony z tych trzech kolorów. Gdy zastosowane zostaną takie same ilości czerwonego, zielonego i niebieskiego, ludzkie oko będzie to postrzegało jako kolor biały. Aplikacje biurowe korzystają z wartości RGB do określania kolorów.

 

Saddle Stitch - Zszywanie

Zszywanie to proces wykańczania dokumentu polegający na zaginaniu i zszywaniu arkuszy papieru za pomocą zszywek na zgięciu, dzięki czemu dokument przybiera postać książkową.

 

Saturation - Nasycenie

Nasycenie określa stopień czystości koloru. Jest miarą intensywności koloru. Nasycenie jest mierzone w skali od 0% do 100%. Jeżeli nasycenie koloru wynosi 0%, oznacza to, że nie będzie posiadał żadnego odcienia i będzie wyglądał szaro. Z drugiej strony, jeżeli nasycenie będzie wynosiło 100%, kolor będzie wyglądał na w pełni nasycony.

 

Secure Print - Wydruk bezpieczny

Funkcja wydruku bezpiecznego umożliwia przypisanie każdemu zadaniu drukowania przesyłanemu do drukarki numeru PIN (Personal Identification Number - osobisty numer identyfikacyjny). W celu wydrukowania dokumentu użytkownik musi najpierw wprowadzić numer PIN na panelu sterowania drukarki. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy zachodzi potrzeba wydrukowania poufnego dokumentu ze współużytkowanej drukarki sieciowej. Aby korzystać z tej funkcji, drukarka musi posiadać zainstalowany wewnętrzny dysk twardy (HDD).

 

Signature - Arkusz drukarski

Funkcja arkuszu drukarskiego jest wykorzystywana przy druku broszur. Grzbiet książeczki jest wykonany z wielu mniejszych broszur, które następnie są oprawiane. Przykładowo, jeżeli zegniesz kartkę formatu A4 w połowie, otrzymasz 4 strony w formacie A5. Tryb arkuszu drukarskiego ogranicza ilość stron potrzebnych do wydrukowania poszczególnych broszur, dzięki czemu ułatwia ich zginanie.

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl